Voľby v komunistickom raji

Autor: Andrej Tusičišny | 16.5.2009 o 9:02 | Karma článku: 8,56 | Prečítané:  2718x

Juhoindický štát Kerala sa počas vyhlasovania volebných výsledkov červená zástavami s kosákom a kladivom. Vládnucej komunistickej strane ide tento rok o veľa – ak získa vo svojej regionálnej bašte dosť hlasov, generálny tajomník Prakash Karat má teoreticky šancu stať sa prvým komunistickým premiérom najľudnatejšej demokratickej krajiny na svete. Kým rečník na korbe nákladného auta chŕli svoje "ramramram" v exoticky znejúcej malajálamčine, bieli turisti sa medzitým fotia pri plagáte s Leninovou podobizňou. Vitajte v Kerale, indickom komunistickom raji.

Autor blogu s Marxom, Engelsom a Leninom. Predvolebný plagát z Keraly mi pripomenul slovenské prvomájové oslavy spred dvadsiatich rokov.

Otáčam sa chrbtom k manifestácii a s pár ďalšími cudzincami nastupujem do chatrného dreveného člna. Anand, asi päťdesiatročný roľník s impozantnými sivými fúzmi a celkom zrozumiteľnou angličtinou, nám sľúbil ukázať miestne družstvo. Plavíme sa k nemu jedným z mnohých vodných kanálov, ktoré pretínajú keralský vidiek. Nehybná tmavá hladina je po celý rok zaclonená hustou tropickou vegetáciou.
„Tamto je divoký mahágovník,“ mávne Anand smerom k brehu.
„A tam zas rastie škoricovník.“
„Tiež divý?“
„Nie. Škoricu pestujeme na export.“
Moje európske oko nedokáže v tej zelenej záplave rozlíšiť, kde končí džungľa a kde začína obrábaná pôda. Dusným predmonzúnovým vzduchom sa odkiaľsi šíri vôňa rozkvitnutého kávovníka. Čln medzitým míňa stromy, ktoré rodia čierne korenie a muškátové orechy.

Plavba v drevenom člne je najlepším spôsobom, ako spoznať keralský vidiek.

Vďaka prírodným krásam sa Kerala nedávno stala jedným z najnavštevovanejších štátov Indie. Pre mňa je však oveľa zaujímavejším rekordom gramotnosť, ktorá v Kerale dosahuje 91 percent. Pre porovnanie, v severoindickom štáte Bihar vie čítať a písať menej než 50 percent obyvateľov. Hoci súčasná štátna podpora vzdelávania nadväzuje na podobne osvietené opatrenia dávnych maharadžov z Travancore, za vysokú gramotnosť do rozhodujúcej miery môže politika keralskej ľavice.
„Čo sa stane, ak nepošle rodič dieťa do školy?“ Pýtam sa Ananda.
„Príde polícia,“ odpovedá a prstami si pritom pokojne vykrúca fúzy. Keď som rovnakú otázku kládol ľuďom v severoindických štátoch Uttarpradéš a Madhjapradéš, tvárili sa nechápavo. Tam existuje povinná školská dochádzka len na papieri a deti z nižších kást veľmi často namiesto chodenia do školy musia pracovať na poli alebo v remeselných dielňach. Veľa dedinských škôl na severe v podstate vôbec nefunguje, pretože učitelia odmietajú chodiť do roboty a školská inšpekcia ich za to nijako nepostihuje. Tu, v Kerale, štát trvá na povinnej školskej dochádzke bez ohľadu na kastu. Anand to nazýva marxistickou rovnosťou v praxi.

Kokosové orechy sa sušia na dvore keralského roľníckeho družstva. Narozdiel od ČSSR, indické družstvá vznikali zdola, dobrovoľne, a k násilnej kolektivizácii nikdy nedošlo.

Nie každý je však v komunistickom raji šťastný.
„Vidíš všetky tie starožitníctva okolo?“ Pýta sa ma Salim so zle potlačovaným hnevom. Salim sa živí ako taxikár v malebnom stredovekom meste Fort Kochi. Starožitníctva sa tam tlačia jedno vedľa druhého. Na moju nevyslovenú otázku, čo proti nim má, Salim odpovedá:
„Ešte pred dvadsiatimi rokmi to boli všetko výnosné obchody s korením. Kvôli komunistom a ich pracovnému zákonu sme prišli o skoro celú produkciu korenia. Investori odišli do liberálnejších štátov.“
Nedostatok pracovných príležitostí je možno najväčším problémom Keraly. Kým zvyšok Indie zápasí s negramotnosťou, Kerala produkuje vysokoškolských absolventov, ktorí si nikdy nenájdu prácu vo svojom odbore. Príliš striktné pracovné právo odrádza zahraničných investorov a rozvoj priemyslu zaostáva. Výsledkom je, že štvrtina obyvateľov Keraly pracuje v zahraničí, prevažne v štátoch Perzského zálivu. Nikto nevie, čo sa stane, keď sa budú musieť kvôli ekonomickej kríze v zálive vrátiť domov.
„Tak prečo teda ľudia volia komunistov?“ Pýtam sa Salima.
„Lebo sú sprostí!“ Vyprskne ten.
„Vidíš tamten most? Mýtne na ňom bolo vždy desať rupií. Ale teraz, pred voľbami, komunistická vláda znížila mýtne na polovicu. A ľudia im to žerú.“

Šivov chrám v Ernakulame je vysvietenejší viac, než Grasalkovičov palác na Vianoce. Majetní obyvatelia miest ako Ernakulam často volia opozičný Indický národný kongres, ktorý chce indickú ekonomiku viac otvoriť svetu.

V Kerale stratili komunisti svoju hegemóniu v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Odvtedy sa pri moci striedajú s liberálnejším Indickým národným kongresom. Komunistická strana Indie – Marxisti, známa pod skratkou CPI(M), je okrem toho zvyčajne limitovaná menšími, no náročnými koaličnými partnermi. Aj keď sa indickí komunisti oficiálne hlásia k leninizmu (a niektorí dokonca k stalinizmu), kvôli demokratickej federálnej ústave nikdy nedokázali zmonopolizovať moc ani vo svojej najvernejšej regionálnej bašte. Kým voliči z nižších kást a vidieka (ako napríklad Anand) komunistov tradične podporujú, mnoho iných ľudí (vrátane Salima) ich bez strachu kritizuje. Indickí komunisti vyhrávajú a prehrávajú v slobodných voľbách - bez nádeje, že by sa raz mohli dočkať Víťazného februáru.

Komunistická vláda zabezpečila obyvateľom Keraly oveľa vyššiu kvalitu života, než je zvykom v extrémnou nerovnosťou sužovanej Indii. Ale komunistická politika tiež spôsobila, že Kerala v hospodárskom raste zaostáva za štátmi, ktoré sa rýchlejšie prispôsobili globalizácii. Po tohtoročných voľbách je pravdepodobné, že bez komunistov v koalícii sa nová indická vláda jednoducho nebude dať zostaviť. Skúsenosti Keraly možno tak predpovedajú budúce smerovanie celej Indie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Harabin prebral otcovu rétoriku, načas zrejme príde o talár

Súdna rada už dočasne odstavila zvolenského sudcu Miľana. Tiež nenosil rúško.

Komentár Zuzany Kepplovej

Pomôžme Timrave napísať román (komentár)

Sme takí odvážni a dynamickí ako naša politická reprezentácia.


Už ste čítali?