reklama

Študentské nepokoje v New Yorku

Columbia University je veselé miesto, kde to študenti vedia poriadne roztočiť. V dôsledku selektívnej prohibície v USA (zákaz predaja alkoholu ľuďom mladším ako 21 rokov) si však nahromadenú energiu nevybíjajú rozbíjaním hláv v krčmách, ale politicky motivovaným násilím priamo na pôde školy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (51)

V posledných dňoch atmosféra v kampuse dosť hustla. Najprv tunajšie mládežnícke organizácie Demokratickej a Republikánskej strany prekonali vzájomnú nenávisť a spolu s miestnym židovským združením zorganizovali protest proti návšteve iránskeho prezidenta, na ktorú sme sa mimochodom všetci okrem spomínaných troch skupín tešili. Návšteva bola na poslednú chvíľu odvolaná, údajne kvôli neschopnosti zaistiť kontroverznému hosťovi primeranú bezpečnosť. Potom vzbudil veľkú pozornosť asi tucet študentov oslavujúcich uprostred kampusu výročie vypuknutia 2. palestínskej intifády. Ale aj tento škandálik skončil len drobnou výmenou nadávok medzi pár Palestínčanmi a ortodoxnými Židmi. Skutočnú show sme zažili až dnes v noci.

Mladí republikáni pozvali na pôdu univerzity Jima Gilchrista, zakladateľa paramilitantnej organizácie Minuteman, ktorej členovia „strážia“ americko-mexickú hranicu, lapajú ilegálnych prisťahovalcov a dokonca z vlastných peňazí inštalujú nové ostnaté drôty medzi oboma krajinami. Pre obrovský úspech ich paranoidného projektu Minutemani už dokonca začali takto brániť Ameriku aj pred potenciálnymi kanadskými imigrantmi. Minutemani preto patria podľa mladých republikánov do tej istej kategórie ako Superman, Spiderman a Captain America – teda medzi pravých amerických hrdinov.

Mladí demokrati však Minutemanov nenávidia skoro rovnako ako neznášajú svojich spolužiakov a večných rivalov - mladých republikánov. Preto spojili sily s mladými socialistami, s latinos a s rôznymi inými menšinovými skupinami. Výsledkom bol mohutný protest proti Gilchristovej návšteve. Pred budovu, kde prednášal, prišlo niekoľko stoviek študentov s farebnými transparentmi. Niekto vpredu sa snažil udržovať náladu skandovaním bizarných politických hesiel do megafónu. Skandovači sa striedali a podľa mňa spomedzi nich jednoznačne vynikol černošský rapper s dredami, ktorý do mikrofónu rapoval čosi ako "Minutemen, nazis, hej hej hej! Racists, fascists, go away!" Môj netaktný výbuch smiechu ku mne obrátil podozrievavé pohľady okolo stojacich záchrancov sveta. Prv, než si ma rozvášnený dav stihol popliesť s triednym nepriateľom, som sa strategicky stiahol do prednáškovej sály. A tak som vraj prišiel o najlepšie skandovanie toho večera: "Workers of the world unite! Same struggle, same fight!"

Nevadí. V samotnej sále sa tiež bolo na čom smiať. Prvý rečniaci Minuteman bol pravdepodobne civilným povolaním kazateľ. Jeho prejav by sa dal zhrnúť do nasledujúcej sekvencie kľúčových slov: "God, Republicans, America, God, Freedom, God, America, God, God, America, America." Keď sa lúčil s nepriateľsky naladeným publikom, stihol ešte dodať: "God Bless America and America Bless God!" Nie, to nie je sarkazmus, ale skutočne posledná veta jeho prejavu.

Po "kazateľovi" vyšla na pódium hlavná hviezda večera, samotný Jim Gilchrist. Jeho prejav bol od začiatku prerušovaný výkrikmi z publika. Napokon sa skupina aktivistov pokúsila rozvinúť transparent priamo na pódiu, čo vyústilo do pästného súboju medzi mladými demokratmi a mladými republikánmi. Bitka nebola veľmi živá, v každej druhej dedinskej krčme okolo Detvy nájdete ďaleko lepšie predstavenia. No až do spustenia opony a príchodu policajtov sa do bitky zapájalo čoraz viac ľudí a časom nás zostalo menej v hľadisku než na javisku... No a potom nás všetkých aj tak rozpustili univerzitní policajti.

Pravdu povediac, insitný rap mladých demokratov mi pripadal rovnako smiešny ako povrchná kázeň mladých republikánov. Na druhej strane som tým zanieteným študentom aj trochu závidel. Na Slovensku som totiž študoval na vysokej škole v období, keď sa zdalo, že sme s revolučnou eufóriou a porevolučnými ilúziami stratili aj akýkoľvek záujem o veci verejné. Našťastie sa národ pomaly preberá zo svojej depresie. Aby som spomenul len jednu úzku oblasť, 1500 ľudí sa nedávno rozhodlo prísť demonštrovať proti výrubu lesíka v Bratislave, 3474 občanov sa postavilo proti plánovanej ťažbe uránu na Jahodnej a nespočetné množstvo dobrovoľníkov čistilo Vysoké Tatry od odpadkov. Veď sa nemusíme rovno biť ako študenti v New Yorku. Meniť svet sa dá aj kultivovaným spôsobom. Hlavné je, že námnie je ľahostajné ako žijeme a čo sa okolo nás deje.

(Výborný článok o dnešnej horúcej noci (aj s fotodokumentáciou) je na kolektívnom študentskom blogu. Až z neho som sa mimochodom dozvedel o ľudovej veselici po Gilchristovom vynútenom odchode. Mladí demokrati údajne spievali víťaznú hymnu "Asian, Black, Brown and White, we smashed the Minutemen tonight!" Ešte viac informácií určite uverejní ranné vydanie nášho univerzitného denníku Columbia Spectator.)

Andrej Tusičišny

Andrej Tusičišny

Bloger 
  • Počet článkov:  56
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Lukostrelec, milovník hôr, doktorand na Columbia University v New Yorku, venujúci sa výskumu v oblasti medzinárodných vzťahov. Viac informácií sa dozviete na www.tusicisny.com. Zoznam autorových rubrík:  ZamysleniaZ ciestZem ľudíZ mikrobloguZrkadlový mužZvedátorZyxwvut...

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu